Mahfi Eğilmez’den 2024 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini: Beklentim Yüzde…

Eski Hazine Müsteşarı, iktisat uzmanı, akademisyen ve yazar Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin 2024 ekonomik görünümünü kendi blog sitesinde değerlendirdi.

Eğilmez’e göre, Türkiye bu yıl IMF tahminlerinin üzerinde bir büyüme gösterecek. Ancak, yıl sonunda enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olacağını tahmin ediyor.

Deneyimli iktisatçı Eğilmez’in yazısından Türkiye’nin görünümüne ilişkin bölümü şöyle:

* IMF’nin tahminlerinin doğru çıkması durumunda, Türkiye 2024 yılında son üç yılda elde ettiği yüzde 7,1’lik büyüme hızını kaybedecek ve enflasyon yüksek seviyelerde seyredecek.

* Öngörülerime göre, büyüme hızının yüzde 3,1’e gerilemesiyle enflasyonun yüzde 45’e ve cari açığın yüzde 2,8’e düşmesi tutarlı görünebilir. Ancak, benim tahminim daha farklı. Bu yıl Türkiye’nin yaklaşık yüzde 4 büyüyeceğini öngörüyorum. Bu beklentimin arkasında faizlerin düşük seviyelerde seyretmesi tahminim bulunuyor.

MAHFİ EĞİLMEZ’İN 2024 ENFLASYON BEKLENTİSİ

* Eğer gerçekten de faizler enflasyonun altında kalmaya devam ederse tüketimin azalması, talebin düşmesi ve dolayısıyla enflasyonun denetim altına alınması mümkün olmaz diye düşünüyorum.

* Yıl sonu enflasyonu IMF’nin tahminine yakın bir yerde çıkabilir (benim tahminim yüzde 50’nin üzeridir) ama bu enflasyonun düşüş eğilimine girmesinden değil büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanacak bir düşüş olacaktır.

* Dolayısıyla baz etkisi bittiğinde yükseliş geri gelir. Büyüme benim tahmin ettiğim gibi yüzde 4 dolayında olursa cari açık da yüzde 3,5 dolayında gerçekleşebilir.

IMF TAHMİNİ YÜZDE 45,0

IMF’in Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun nisan sayısı “İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık” başlığını taşıyor.

Bu raporda IMF’in Türkiye için 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 45,0 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir