Türkiye’den LGS manzaraları! 1 dakikayla sınavı kaçırdı

Tüm Türkiye’de 8. sınıf öğrencileri tarafından heyecanla beklenen LGS başladı. Kayseri’de 78 okuldan 20 bin 18 aileleri ile birlikte sınava girecekleri okullarda hazır bulundu. Öğrenciler kimlik belgeleri kontrol edildikten sonra okul bahçesine ardından sınava girecekleri salonlara alınırken, velilerin heyecanlı bekleyişleri başladı.

1 DAKİKA İLE SINAVI KAÇIRDI

Öte yandan, Arif Molu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sınava girmek için gelen bir öğrenci kimliğini evde unuttu. Polis memurları kimliğin evden getirilmesi için aileye ulaştı. Aile, sınava giriş süresi olan 09.30’un üzerine konulan 15 dakika kimliği ulaştıramadı. Verilen süreden 1 dakika sonra kimlik öğrenciye ulaşırken, sürenin geçmesi sebebiyle öğrenci sınava alınmadı.

Sınava giremeyen öğrencinin velisi Ramazan Kül, “Benim çocuğum kimliğini evde unutmuştu sınava almadılar. Yapacak bir şey yok. Yetişmeye çalıştım. Çok uğraştım ama olmadı, almadılar. Sınava giremedi. Çocuğum sınava hazırlanmıştı” dedi.

RANA KİMLİĞİNİ UNUTTU, AĞABEYİ KOŞARAK YETİŞTİRDİ

Zonguldak’ta Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı için geldiği okulda kimliği olmadığını fark eden Meryem Rana İpek(14), ailesinden yardım istedi. Sınavın başlamasına 10 dakika kala ağabeyi Mustafa İpek, trafik yoğunluğundan dolayı koşarak kimliğini kardeşine yetiştirdi.

Kentte, LGS için polis ekipleri güvenlik önlemi alırken, İl Nüfus Müdürlüğü de kimliği olmayanlar için mesaisini sürdürdü. Sınava girecek çocuklar ise aileleriyle okullara gitti. Zonguldak Fen Lisesi’nde sınava giren Meryem Rana İpek, kapıdaki kimlik kontrolünde kimliğini getirmediğini fark etti ve ailesinden yardım istedi. Babası, aracıyla eve giderek kızının kimliğini okul bölgesine getirdi ancak trafiği yüzünden okula gelemedi. Bu noktada ağabey Mustafa İpek, koşarak sıkışan trafikte bekleyen babasından kimliği aldı ve kardeşi Meryem Rana’ya ulaştırdı. Ağabeyinden kimliği alan Rana, koşarak okula gitti.

Kardeşinin kimliğini evde unuttuğunu anlatan Mustafa İpek (24), “Ben yetiştirdim daha doğrusu babamla arabayla gidip aldı. Babam trafik yoğunluğundan buraya girmedi ben koşarak getirdim. Bilmiyorum kaç dakika kala alıyorlar ama heyecanlanmıştı. Ağlamadı, biz de heyecanlandık” dedi.

KİMLİĞİNİ UNUTAN ÖĞRENCİNİN İMDADINA YUNUS POLİSLERİ YETİŞTİ

Bingöl’de Liselere Geçiş Sınavı’na girecek olan bir öğrenci kimliğini evde unuttu. Durumu öğrenen Yunus polisleri, öğrenciyi nüfus müdürlüğüne götürerek geçici kimliğini çıkardı, ardından okula yetiştirdi.

Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de LGS saat 09.30’da başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Vakfı Bingöl Fen Lisesi’nde sınava girecek olan bir öğrenci, kimliğini evde unuttu. Durumu fark eden İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’ye bağlı Motosikletli Polis Timleri (Yunus), öğrenciyi güvenli bir şekilde motosiklete alarak nüfus müdürlüğüne götürdü. Öğrencinin burada geçici kimliğini çıkartan ekipler, tekrar sınava gireceği TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi’ne getirdi. Öğrenci sınava tam vaktinde yetiştirildi. O anlar ise cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Öğrencinin yakınları Yunus timine teşekkür etti.

KİMLİĞİNİ UNUTAN VE SINAV SAATİNİ KARIŞTIRAN ÖĞRENCİLER SON DAKİKALARDA YETİŞTİ

Diyarbakır’da kimliğini unutan ve sınav başlama saatini karıştıran iki öğrenci, son dakikalarda yetişti.

İki oturumdan oluşan sınavın birinci oturumu 09.30’da başladı. Birinci oturum 10.45’te sona erecek. İkinci oturum ise 11.30’da başlayacak ve 12.50’de sona erecek.

Diyarbakır’da öğrenciler, aileleriyle birlikte sınava girecekleri okula geldi. Kimliğini ve sınav başlama saatini karıştıran iki öğrenci, son dakikalarda yetişti. Sınav heyecanı yaşayan veliler, çocukların için Yasin-i Şerif okudu.

Velilerden Eser Karaduman, çocuklarından daha heyecanlı olduklarını ve bekleyiş içerisinde olduklarını söyledi. Buna 8 yıllık bir maraton dediklerini belirten Karaduman, “Çocuk hazırlandı, iyi de hazırlandı. İnşallah heyecanına yenik düşmez. İyi bir sonuç elde edeceğiz gibi. Çıkarken epey heyecanlıydık. Okulun önünde o heyecan daha da arttı. İçeri girdikten sonra umarım heyecanı dinmiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir